Vilka faror är det vi oroar oss för idag? Och hur kan vi ta oss an dem?
Erik Skärbäck prof em SLU Sveriges Lantbruksuniversitet Alnarp berättar
Grundforskning på Alnarp sedan 90-talet om människans nedärvda samspel med natur, har definierat att åtta upplevelsekaraktärer stödjer oss i olika behov. Behoven ändras i takt med världens ordning. Men vi har samma hjärna när vi nu sitter på cafe och spanar på förbipasserande som våra förfäder när de satt på grotthylan och spanade över savannen.
Metoden Restorativa arbetsplatser är framtagen för förbättringar av arbetsmiljö. Ett bedömningsprotokoll av 104 frågor besvaras av representanter för de berörda på arbetsplatsen t ex fastighetsägaren, chefen hos hyresgästen, personal, en arkitekt som kan frågorna och kanske en kommunrepresentant. Frågorna handlar om hur gruppen upplever naturkvalitéer, biotoper, växtlighet, djurliv, naturmaterial för bygg och inredning etc.
Arbetsplatser ligger huvudsakligen i stadsmiljöer, så förbättringar av hälsa, välbefinnande och produktion hos arbetsplatser berikar även stadsmiljöernas övriga funktioner, såsom stadsklimatet, ger bidrag till CO2-bindning, bidrar till småskalig infiltration, fördröjer dagvatten och minskar klimatskaderisker.
Dessa nyttor är en totalt förbisedd potential av EU. Deras direktiv för hållbarhet, klimatet och biologiska mångfalden hamnar mest utanför staden.
Arbetsmiljösatsningar i staden behöver inte betyda extra kostnader för samhälle och skattebetalare. Incitamenten finns nu hos fastighetsägare att förbättra arbetsmiljöerna för att locka hyresgäster och arbetskraften, eftersom naturpräglad arbetsmiljö visar sig både kostnadsbesparande och ger bättre lönsamhet.
Föredraget blir en bildvisning av metodik och nyttor och styrks av forskning.
Växtlotteri!
Ta gärna med något till vinstbordet!